Розробляємо і впроваджуємо нові сертифікатні програми
Вже протягом двох останніх місяців Навчально-науковий інститут неперервної освіти разом з партнерами активно включився в розробку концепції поширення в Україні через систему неперервної інженерної освіти європейських принципів, методології та практики системної інженерії (клінічної інженерії) закладів охорони здоров´я. У міжнародній практиці клінічні інженери охоплюють широкий спектр обов´язків: від проєктування медичних закладів і інтеграції обладнання на етапі будівництва, до експертизи проєктної документації та керування медичною технікою в лікарнях. В Україні поки відсутні такі спеціалісти, як клінічний інженер-проєктувальник, клінічний інженер-експерт, клінічний інженер з медичного обладнання, що призводить до системних проблем для лікарень, пацієнтів і в цілому-держави. Суспільство вимагає якісної медицини, лікарі-надійної апаратури, лікарні- фахівців, які здатні забезпечити ефективне планування і використання медичних технологій. Наразі лише незначна кількість ентузіастів (переважно «медичні технологи» старої школи чи самоучки), а це близько 10% лише по Києву, намагаються закривати ці питання, що є вкрай недостатнім для всієї держави. І наразі маємо-часті поломки обладнання, недоліки в новобудовах лікарень, нераціональне використання державних коштів. В Україні нині відсутні стандарти для інженерної служби охорони здоров´я, а також обов´язкова система неперервної освіти для таких інженерів: вони підвищують кваліфікацію або самотужки, або на поодиноких тренінгах від виробників. Отже, запит на впровадження клінічної інженерії вже назрів і є нині надактуальним, і суспільство, і медична спільнота очікують появи таких фахівців.
Такі висновки ще раз підтвердила чергова зустріч керівництва ННІНО з представниками закладів охорони здоров´я, головним інженером 7-ої клінічної лікарні Віталієм Олександровичем, медичним фізиком лікарні «Феофанія» Надією Гончаренко, головою ГО «Медичний конструктор» Владиславом Смірновим, проєктним менеджером ГО «Медичний конструктор» Федором Мирошниченко тощо, що відбулася 9 квітня.
Метою зустрічі стало відпрацювання питань щодо розробки сертифікатної програми підготовки клінічних інженерів, питання підвищення кваліфікації, перекваліфікації фахівців-інженерів, які вже працюють інженерами чи техніками у медичних закладах. Були обговорені питання основних вимог до освіти клінічного інженера у різних країнах світу, проаналізовано освітні програми США, Канади, ЄС, країн Азії, питання підготовки клінічних інженерів в Україні та запропоновано створити робочу групу для розробки професійного стандарту клінічного інженера й консультативний центр на базі інституту з питань експлуатації та методичного супроводу медичного обладнання. До цієї роботи планується залучити фахівців профільних факультетів Університету.